صفحه اصلی>مقالات>راه حل تخصصی برای نظافت مراکز داروسازی
مقالات
تازه ها
دانلود فیلم کارکرد محصولات
مقالات
راه حل تخصصی برای نظافت مراکز داروسازی (تعداد بازدید : 1634)
نویسنده :  شرکت بازرگانی پیشتاز

راه حل تخصصی برای نظافت مراکز داروسازی

صنایع داروسازی از جمله صنایعی هستند که در هر کشوری بسیار مهم می باشند که در طول سالیان متمادی رشد زیادی داشته اند. از این رو بحث نظافت این گونه مکان ها اهمیت بسیار زیادی دارند. بر خلاف نظافت دیگر مکان های دیگر، نظافت داروسازی ها مهم تر، خاص تر، بهداشتی تر، دقیق تر بایستی صورت بگیرد. معمولاً برای نظافت اماکن محیط های مختلف داروسازی از دستگاه هایی مانند اسکرابر ، سوییپر و ... زیر استفاده می شود که در زیر هر کدام توضیح داده شده اند:

نظافت فضای بیرونی داروسازی مانند پیاده رو های محوطه، خیابان های آن (بسیاری از صنایع داروسازی دارای محوطه های بسیار بزرگی هستند که محتوی خیابان هایی برای رفت و آمد اتومبیل های کارکنان هستند) و ... نیازمند استفاده از دستگاه های می باشند که گرد و خاک و زباله های خشک را جمع آوری کنند. این دستگاه ها به نام سوییپر شناخته می شوند. این دستگاه ها همانطور که عنوان شد قادر هستند زباله های جامد یا خشک و همچنین گرد و خاک های در حد میکرون و برگ ها را از روی زمین نظافت نمایند. تا محیط های اطراف هم مانند خطوط تولید، انبار، آزمایشگاه ها و ... عاری از هر گونه آلودگی باشند. نوع دستگاه ها می تواند دستی یا سرنشین دار باشد.  علاوه بر دستگاه های جاروب محوه از دستگاه های واترجت هم به منظور نظافت محوطه های داروسازی استفاده می کنند. این دستگاه با قابلیت استفاده از برق تک فاز و سه فاز، فشار کاری، دبی خروجی آب در ساعت، آب گرم یا آب سرد و ... می تواند نظافت مکانیزه به وسیله فشار قوی آب انجام دهد. این دستگاه ها با قابلیت های بسیار بالا در نظافت همانند دستگاهه ای سویپر آلودگی ها را نظافت می کنند.

راه حل های نظافت داروسازی ها

محل دفتر: این دفتر از اتاق ملاقات، سالن ها بزرگ، سرویس های بهداشتی، بخش های دارویی بایستی به صورت کامل نظافت و ضد عفونی نمایند. به منظور نظافت این نظافت کف دارروسازی در بخش های مختلف از دستگاه های کف شوی یا زمین شوی صنعتی استفاده می نمایند. این دستگاه ها دارای دو نوع زمین شوی برقی و شارژی بوده و قابلیت این را دارد که پس از پاشش آب و مواد شوینده بر روی کف، با عملیات برس زدن، کف را نظافت کرده . آب کثسف باقی مانده را به وسیله مکنده به مخزن آب کثیف خودش انتقال دهد در این صورت زمین خیس نخواهد ماند. دیستگاه دیگری ک به منظور ضد عفونی کردن سرویس های بهداشتی، اتاق ملاقات و ... استفاده می کنند، بخارشوی صنعتی نام دارد. این دستگاه ها امروزه دارای قابلیت پاشش مواد شوینده، دمنده و مکنده هستند. این دستگاه با پاشش بخار با درجه حرارت بالا به همراه مواد شوینده با نازل های متنوع امکان نظافت و ضد عفونی کردن این گونه محیط ها را دارا می باشند. شاید احتیاج باشد در برخی بخش ها از دستگاه های واترجت صنعتی تک فاز استفاده شود.

مناطق تولید: برخی از مناطق با بخش هایی از تولید داری محدودیت های بسیار کمتری در نظافت هستند. بدین منظور به منظور کف این گونه بخش می توان از دستگاه های کف شور با راننده یا دستی، جاروبرقی صنعتی آب و خاک یا جارو برقی ضد انفجار در صورت وجود ذرات خطرناک در محیط.

مناطق مرکزی تولید و مراکز خاص: این اتاق ها دارای طراحی خاصی بوده و باید به به دور از گرد و غبار باشند تا محیط را آلوده نکنند. ذکر این نکته ضروری است که مراکز های تولید بخش بسیار حساسی در داروسازی ها می باشد . بایستی دقت اگر از جاروبرقی ای استفاده می کنید باید دارای تکنولوژی نوآورانه در فیلتراسیون باشد تا از انتشار ذرات به اطراف جلوگیری به عمل آورد.

کارشناسان زیادی می گویند که صنایع داروسازی به توجه به حسایت های بسیار بالایی که دارند، چالش های بسیار بزرگی در نظافت دارند. از این رو ماشین آلات نظافت صنعتی به این صنایع کمک بسیار بالای می کند تا فرآیند مکانیزاسیون نظافت با دقت و سرعت بالا انجام بپذیرد.

انبار داروسازی: انبار داروزسازی ها بسیار مهم می باشند. در این گونه محیط ها بایستی به زوذ کامل کنترل دما و رطوبت انجام بگیرد و فرآیند نظافت به صورت منظم و طبق برنامه ریزی صورت بگیرد. بایستی گرد و غبارهای موجود در انبار ها به طور کامل نظافت کردند.

پس می توان نتیجه گرفت که نظافت مکانیزه داروسازی نه تنها اصولی و مهم هستند بلکه اولینن چیزی هستند که این گونه محیط ها به آن توجه بسیار جدی داشته باشند.

لیست محصولات و مقالات مرتبط شرکت تولیدی بازرگانی پیشتاز:

تاریخ: ۱۳۹۵/۱۰/۰۸
منبع:

تمامی حقوق این وب سایت محفوظ و متعلق به بازرگانی پیشتاز می باشد
طراحی سایت از پارسیان مهر