صفحه اصلی>مقالات>نکات ایمنی و بهداشتی استفاده از دستگاه های واتربلاست و واتر جت
مقالات
تازه ها
دانلود فیلم کارکرد محصولات
مقالات
نکات ایمنی و بهداشتی استفاده از دستگاه های واتربلاست و واتر جت (تعداد بازدید : 1920)
نویسنده :  شرکت بازرگانی پیشتاز

نکات ایمنی و بهداشتی استفاده از دستگاه های واتربلاست و واتر جت

به هر صورت جهش آبی یا بلاست آبی شناخته شده است. لغت واتر بلاست فوق فشار قوی به معنی حذف یا از بین بردن مواد و آلودگی ها با پاشش پرفشار قوی آب بر روی سطح می باشد. این دستگاه ها نه تنها پوشش ها یا روکش های قدیمی، زنگ زدگی را حذف می کند، بلکه رسوبات نمکی متبلور را عمیقاً نظافت و شستشو می نماید.

نکات ایمنی استفاده از دستگاه های واتربلاست و واتر جت

بررسی نکات مهم و کاربردی واتربلاست یا واترجت

صنایع

دستگاه های شستشوی فشار قوی آب ( واترجت ) و واتربلاست توسط طیف گسترده ای از صنایع مانند فرودگاه ها، جاده ها و بزرگراه ها، ساخت و ساز های سنگین، تعمیر و نگه داری کشتی ها، ساخت و سازها و فرایندهای کارخانه ای، نیروگاه ها، صنایع کاغذ و خمیر کاغذ، کارخانه های پتروشیمی و ... مورد استفاده قرار می گیرند.

آنچه باعث موثر بودن این راه حل نظافتی می شود این است که با هر فضایی و در هر جایی قابلیت تطبیق پذیری دارند. حتی افرادی از روش بلاست به منظور از بین گرد و خاک . هرگونه مواد نامطلوب استفاده می کنند. علاوه بر این استفاده از تجهیزات بلاست ( پاشش فشار قوی با آب ) سازگار با محیط زیست بوده و برای همه مصارفی که به دنبال کاهش انتشار کربن در محیط خود هستند استفاده می شود.

در نتیجه، دستگاه های واترجت صنعتی یا واتر بلاست فوق فشار قوی امروزه به جای استفاده از روش های قدیمی ای مانند سندبلاست که تولید گرئ و غبار و آلودگی خطرناک می کند، و همچنین مواد ساینده جامد دیگر که منجر به فرسایش شدید سطوح و ماشین آلات منجر شود و آسیب بزند، استفاده می شود.

خطرات

دستگاه های شستشوی فشار قوی آب یا واتربلاست فوق فشار قوی با این حال دارای ریسک هایی بوده که ممکن است گارگران را در شرایط خطرناکی قرار بدهد و به آن ها آسیب جدی برساند. علاوه بر این باقی مانده جلو رانده شده آب می تواند به چشم ها، پوست و دیگر قسمت های بدن آسیب جدی برساند.

فضای محدود و خطرات تنفسی

گارگران اغلب مجبور هستند در مناطق کوچکی که دارای رفت و آمد سخت باشد، کار کنند. فضاهایی دارای مخزن ها و دیگ ها. خطر در این دو بخش می باشد. خطر گازهای سمی و کمبود اکسیژن می تواند کشنده و مهلک در صورتی فرد در این گونه ناحیه ها قرار گرفته باشد، بیش از اندازه است. علاوه بر این، هرگونه مواد ذخیره شده به عنوان یک تهدید قلمداد شود. کارگران ممکن است درم محیط شان گیر کنند و در معرض ضربه های گوناگون قرار بگیرند.

مواجهه با مواد شیمیایی

گارگران غالباً در مکان های هستند که نیاز است مواد سمی و شیمیایی مضر و خطرناک از بین بروند. پس نیاز است کارگران به درستی از البسه محافظ استفاده کرده و خود را بپوشانند.

آسیب در محل کار

گذشته از فضاهای محدود، کار با دستگاه های واتربلاست فوق فشار قوی می تواند منجر به مرطوب شدن سریع ناحیه ها و لغزندگی شود و می تواتد باعث اسیب رسیدن به کارگران شود. نتایج لغزندگی، به صورت بالقوه با بقایایی پوشانده می شود.

فاکتورهای محیطی

محیط های دارای شرایط سخت کاری در بسیاری از صنایع که از دستگاه های واتربلاست فوق فشار قوی استفاده می کنند به عنوان یک روش نظافت کردن رایج است. درجه حرارت های بالا، نوع لباس پوشیده شده و عوامل دیگری مانند نم یا رطوبت ( به عنوان یک نتیجه ای از واتربلاست در دماهای گرم به ارمغان می آورد.) می تواند منجر به صدمات گوناگونی از جمله کم شدن آب بدن، آفتاب زدگی، هیپوترمی و .. شود.

ایمنی و بهداشت

روشن است که فرآیندها و روش های مناسب بایستی تاسیس و اجرا شده تا موجب سلامت و امنیت گارگران در استفاده از دستگاه های واتربلاست شود. خطرات بایستی شناسایی، ارزیابی و نوع آن ها که منجر به صدمه وارد کردن به کارگران می شود، تعیین شود تا اقدامات کنترل شده انجام شده و بتوان این خطرات را مدیریت کرد.

پس از آن نیاز است که گارگران اط طریق آموزش اطلاعات ایمنی و بهداشتی را آموزش ببینند تا بتوانند از خود در محیط کاری حفاظت نمایند. این روش ها یا بایدها و نبایدها بایستی در فرمی مخصوص به کارگران عزیز ابلاغ شود.

یک سلسله مراتبی از به منظور کنترل و مدیریت خطرها وجود دارد:

اولین گام که بسیار موثر است این است که خطرات و ریسک ها را در محیط کار از بین ببرید. ولی اگر این امکان وجود ندارد نیاز است که ریسک ها یا خطرات در محیط کاهش یابند که عبارتند از:

  1. جایگزینی: جایگزین کردن خطر یا محیط کاری موجد به جای دیگر.
  2. ایزولاسیون: کاهش ریسک یا خطر با جدا کردن آنچه که به عنوان تهدید است. این کار را می توان اط طریق گذاشتن یک صفحه یا مانع در اطراف جایی که دستگاه های واتربلاست فشار قوی استفاده می شوند مدیریت و اداره کرد.
  3. کنترل مهندسی شده:این عمل اشاره به اقدامات کنترل واقعی مانند تونایی کنترل دستی پاشش آب از طریق کارهای خاص است.
  4. کنترل اداری: به فرآیندها و رویه هایی که منجر به حفظ گارگران در محیط های صنعتی مشود، اطلاق می شود. گردش شغلی که منجر به خستگی نشود و اشتباهب صورت نگیرد.
  5. لباس های حفاظتی: این لباس ها خطر ابتلا و آسیب را در کارگران به حداقل می ساند و شامل عینک ایمنی، کلاه ایمنی، حفاظت شنوایی، حفاظت تنفسی و حتی با قابلیت دید بالا می باشد.

لیست محصولات و مقالات مرتبط شرکت تولیدی بازرگانی پیشتاز:

تاریخ: ۱۳۹۵/۱۰/۱۱
منبع:

تمامی حقوق این وب سایت محفوظ و متعلق به بازرگانی پیشتاز می باشد
طراحی سایت از پارسیان مهر